Jiří Janulík - český surrealista

Nedávno jsem na Facebooku objevil skupinu s názvem Painting atelier group of art mazalkovia Sk/Cz. Po krátkém shlédnutí příspěvků fanoušků jsem příliš neváhal a připojil se. Díky tomu jsem získal možnost "být u toho", resp. sledovat jak se každým dnem plní novými a novými příspěvky (rozuměj obrazy) svých členů. Mezi cca 300 umělecky činnými členy této skupiny, kteří zde prezentují svá díla, jsem objevil autora, jehož obrazy mě nadchly nejen svou kvalitou, nápaditostí, ale také obdivem k surrealismu. Inspirace Dalím je v obrazech Jiřího Janulíka více než patrná, nejde však jen o obyčejné kopírování, autor jde dál a ve svých obrazech rozvíjí své vlastní fantazie a myšlenky. A co o svém malování říká sám Jirka Janulík

 

Rychlý přehled o autorovi

Jméno: Jiří Janulík
Věk: 36
Znamení: Štír
Oblíbený autor: Rembrandt, Dalí
Oblíbená technika: olejomalba
Oblíbená barva: žlutá

 

1. Jak jsi se dostal k malováni, byla to dětská vášeň, která vydržela až do dospělosti?

Kreslim od dětství, protože jsem byl obklopen lidmi, kteří uměli malovat a mne to strašně zajímalo. Fascinovalo mně všechno, co jsem viděl nakreslené, nebo namalované a postupně jsem začal obrázky překreslovat a až pak začaly chodit vlastní nápady. Takže vášeň je to dodnes.

 

2. Máš nějaké umělecké vzdělání? Navštěvoval jsi nějakou uměleckou školu či kurz? Nebo jsi samouk, který se učil od svých nadaných příbuzných ?

Já jsem samouk každým coulem, takže jsem si k tomu co umím došel úplně sám. Je však pravda, že jsem si z každé rady, kterou jsem kdy dostal, vždy něco vzal.

 

3. Když odcházím z výstavy nebo se účastnim nějaké umělecké aukce, kde se draží slavní autoři, či se dívám na svou  milovanou přítelkyni, mám šílenou chuť tvořit. Co je pro tebe takovou inspirací,  kdy máš chuť všeho nechat, vrhnout se k plátnu a malovat a malovat?

Já si impulsy ani nijak neuvědomuji. Chuť malovat a tvořit mám neustále. Když vidím něco co mne zaujme, můj mozek si to automaticky uloží a já to časem použiji v nějakém obrazu. Je pravda, že když chodím po výstavách, procházím se přírodou, chuť k malování se mi stupňuje až mně svrbí ruce. Nejraději bych sebou nosil skicák i na úřady.

 

4. Maluješ tedy zpatra nikoliv podle předlohy? A skici si děláš?

No, ono je to různé. U mé tvorby jsou skicy duležité. Vycházím z nich téměř u každého obrazu. Takže každý obraz má svou vlastní skicu a někdy je jich i několik. V průběhu malování se stává, že malba si jde svým vlastním směrem a ze skicy se stává „ pouze „ námět, zachycená myšlenka. Pokud se jedná o obraz na zakázku, předloha je nesmírně důležitá.
 

5. Kolik času malování věnuješ? Maluješ každý den?

Maluju téměř denně, krom dnů, kdy mně nechcou prsty poslouchat a dělají si co chtějí. To pak šílím a odcházím z ateliéru k bežným činostem, které mě rozptýlí. Ale jinak jsem v ateliéru každý den.

 

6. Jakým způsobem  tvoříš?  Máš  třeba před malováním  nějaké rituály? Něco  jako ..."maluji pouze bos  v červeném  baretu?"

Rituály žádné nemám. Jsem typ umělce, kde se posadím, tam maluji. Stačí mít jen dobré světlo.


7. Dobré světlo je nutnost a základ, to je jasné, ale opravdu ti stačí pouze to? Někteří slavní autoři minulosti by např. bez své červené čepičky, či bez kapky absinthu nenamalovali ani čárku..:-) V jakém prostředí maluješ? Máš vlastní ateliér nebo vyhrazenou místnost, kde máš vše po ruce? 

Rituály žádné nepotřebuji. Moje nápady jdou na plátno i bez nějakých čepiček:-)

V bytě mám svoji pracovnu, ateliér a tam mám vše co k tvorbě potřebuji. Malovat jezdím i na chalupu na Slovensko, kde je hrozně krásná příroda, která je mým ateliérem i inspirací.

 

8. Témata tvých obrazů jsou velmi rozličná, stejně jako jejich ztvárnění.  Vidím surrealistické náměty inspirované Dálím, ale pak také kopie slavných autorů minulosti Renoira, Rembrandta či Ingrese ... kde čerpáš  náměty?

Když jsem se v malováni dostal do fáze, že jsem začal tvořit vlastní věci, snažil jsem se hodně, aby moje obrazy vypadaly jako Dalího. Uchvátil mne a já chtěl být jako on. To mi bylo asi 20 let. Ale časem mi začalo vadit, že mne lidi srovnávali s Dalím, a tak jsem si vytvořil svůj vlastní osobitý styl, který je originální. Vystihuje mne. Ten stojí na životních zkušenostech, snech a pocitech. Na kopiích starých mistrů jsem se učil pracovat s barvami, držet se předlohy a namalovat kopii co nejvěrněji. Dnes je to pro mne čistě zakázková záležitost.

 

9. Už od nepaměti se každý student malířství učí tím, že kopíruje staré mistry a studuje jejich dílo. Ty sám ses od nich naučil evidentně mnohé. Maluješ více vlastních děl nebo se spíše věnuješ zakázkové tvorbě?

Nejraději jsem, když můžu na zakázku namalovat moje dílo a ještě k tomu dostat volnou ruku. Je to asi tak napůl.

 

10. V nedávné  minulosti bylo snem každého malíře vystavovat v Paříži na Salónu. Oslovit širokou veřejnost a stát se slavným, uznávaným a hlavně prodávaným umělcem. Jaké jsou tvé sny, čeho by si chtěl ve své umělecké tvorbě dosáhnout?

Sny mám asi jako každý umělec. Aby se mé obrazy stále vystavovaly, líbily se a byl o něm zájem. To víš, že bych chtěl být ještě za svého života v stálé expozici v NÁRODNÍ GALERII.

 

11. Je pro tebe komerční úspěch důležitý? 

Ano, komerční úspěch důležitý je. Malování pro mne není koníček jako třeba rybaření. Proto u mne komerční úspěch není jenom o prodeji, ale chtěl bych, aby z mých obrazů měli všichni lidi stejnou radost jako já. Na druhé straně by mne obrovská zakázka každý rok velice potěšila. To bych si pak mohl malovat jenom to co chci:-)

 

12. Prodávaš  svá díla, snažíš  se o sobě dát nějak vědět, prezentovat se?

Ano, dělám výstavy, mám  internetové stránky a obrazy v kamenných  galeriích. Ale v dnešní době, kdy je trh přesycen  náhražkami umění se i skvělí autoři dostávají do povědomí lidí velice těžce.

 

13. Kde na tvé obrazy může milovník výtvarného umění, sběratel či tvůj fanda narazit?  Visí nyní někde ve veřejném sektoru? 

O mé obrazy se stará paní z galerie Blondel v Ostravě. Samozřejmě vidět mé obrazy lze i na internetu - www.jjgalerie.cz. V červnu budou mé obrazy vystaveny v kavárně Café Balkon v Praze 4. Tímto Vás zároveň srdečně zvu.

 

14. Dovol mi možná citlivou otázku, ale nedá mi to. Podle čeho stanovuješ cenu dokončeného obrazu? Máš jasnou představu, o tom, kolik který obraz bude stát? A co je tím hlavním kritériem pro stanovení ceny?
Je to individuální. Záleží na mnoha faktorech, které nejsou vždy stejné.

 

15. Co soudíš o současném výtvarném umění? Zaujal tě nějaký současný autor natolik, že by sis jeho obrazy vystavil i doma? Jak myslíš, že se bude výtvarno dál vyvíjet? 

Jeden z mála současných autorů, který mne oslovil, je Petr Tušek z Plzně. Třeba jeho dílo mám pověšené doma na zdi. Doufám, že se výtvarno vzpamatuje a vrátí se ke skutečnému umění. Jinak budu nucen naučit malovat i svoji kočku ;-)

 

16. Sleduješ  výtvarné umění  nějak aktivněji? Chodíš na výstavy nebo díváš se třeba na  internetu  do uměleckých galerií?

Jak jsem se již zmiňoval, chodím po výstavách a brouzdám i na internetu. Stále do sebe nasávám umění ve všech podobách.

 

Jirko, přeju hodně nápadů v další tvorbě a děkuji za rozhovor
 

Petr Hanisch
www.svet-umeni.cz

 

malá ukázka Jirkovy tvorby

Janulík - dvůr Janulík - piano Janulík - Téměř opuštěný dvůr Janulík - tvář  Janulík  - Babylon

 

 

 

 

Diskusní téma: Jiří Janulík - český surrealista

poklona Jirkovi

Dobrý den všem čtenářům. Dovoluji si zde napsat jako jeden z prvních komentářů k této reportáži. Co se týče umělecké tvorby Jirky, to snad ani komentář nepotřebuje a díky moderátorovi Petrovi jste se o jeho tvorbě právě dozvěděli. Nyní vám nezbývá opravdu nic jiného, než jeho díla nejen obdivovat, ale také jej samozřejmě kupovat...
Co zde, ale není je srdce a osobnost, kterou ani popsat nelze. Jirku znám osobně velice dobře a vzhledem k tomu co všechno prožil a musel ve svém životě zvládnout, nebylo ani tak zdaleka, jak si pravděpodobně teď myslíte.
A smekám před jeho vytrvalostí a pílí, kterou svému umění a rodině věnuje a poklona jeho postoje k životu. Jiří, jen tak dále a přeji mnoho příspěvků a jen kladných hodnocení...:)

Re: poklona Jirkovi

Pavle, diky za tvuj komentar. Jirkova tvorba me zaujala a proto jsem si ho vybral jako prvniho zpovidaneho. Mel jsem na nej jeste spousty otazek, ale to by ten rozhovor nikdy nespatril svetlo sveta:-) Jsem rad, ze je zajem o jeho dilo, ale priznam se, ze me to neprekvapuje. Vzdyt jeho tvorba je natolik zajimava, ze to musi videt snad kazdy. :-)

Přidat nový příspěvek

Novinky

HateFree Zone – místa bez násilí a nenávisti

HateFree Culture minulý rok představila vznikající síť míst po celé České republice, která  nesou značku HateFree Zone. Po celém Česku je jich už na sto padesát a jsou mezi nimi jak kavárny, tak galerie, divadla, obchody nebo sportoviště.   HateFree Zone je deklarativním...
Celý článek

Štýrský v aukci galerie European Arts

Do aukce jde výjimečný obraz Jindřicha Štyrského z autorova artificialistického období -  Bez názvu (Déšť) s vyvolávací cenou 7,5 milionu korun. Pět děl jde do aukce s cenou vyšší než milion korun. V neděli 31. května se bude v aukci síně European Arts dražit 267...
Celý článek

Lutobor Hlavsa retrospektivní výstava v Europeans Art

Retrospektivní výstava malíře Lutobora Hlavsy, je bilancí obrazového světa tvůrce, jehož dráhu sledujeme od konce 40. let, kdy vznikaly první kubisticky laděné kompozice a zátiší a kdy se utvářel jeho výtvarný názor, Představuje Hlavsovo proniknutí do surrealistické malby v 50. letech, silnou...
Celý článek

Duše na paletě aneb když Facebook spojuje

V ostravské Galerii Mlejn v těchto dnech představuje svá díla 28 amatérských výtvarníků z České republiky a Slovenska v rámci výstavy, jejíž krédo vyjadřují slova Duše na paletě. Všichni autoři se potkali na sociální síti Facebok ve skupině „Painting atelier group of arts and mazalkovia SK / CZ“ -...
Celý článek

Výstava v Ostravě - Bo Ostrava je fajná

Bo Ostrava je fajná – druhé zastavení Jasienica Ostravský Spolek Mlejn sdružuje kolem sebe spoustu šikovných výtvarnílů. A tak se zrodil jednoho dne nápad uspořádat výstavu s tématem ovlivněným  Ostravou. Dlouho jsme hledali ten správný název výstavy, která by měla vyjadřovat to co cítíme k...
Celý článek

Sálová aukce Ateliéru Kaštan

V neděli 14.12. proběhne v prostorách Kulturního centra Kaštan aukce obrazů. Samotná dražba je dobročinou aukcí ve prospěch Ateliéru Kaštan. Dražit se budou díla lektorů a dospělých žáků ateliéru. Dražená díla najdete na stránkách Atelieru Kaštan - zde.  A že se budou dražit krásná díla o tom...
Celý článek

Rekordní Mucha i Špála, zájem o Šímu, Čapka, Schikanedera ...

Nedělní aukce Aukční síně European Arts a Adolf Loos Apartment and Gallery nabídla atraktivní díla nejen českých klasiků. V článku  Corot, Mucha, Schikaneder, Špála …může být lepší tahák na nedělní aukci ? jsme upozorňovali na atraktivní dílo od Alfonse Muchy „panó z pavilónu...
Celý článek

Výstava - Vladimír Hanuš - Na okraji ráje

Výstava Na okraji ráje má za cíl představit zjev současného českého výtvarného světa Vladimíra Hanuše a jeho dílo v duchu nejaktuálnějších, ale zároveň dlouhodobě zrajících postupů a myšlenek, které autora provází, tedy že forma světa kolem nás není pevná, ale v pohybu. Prostor a energie v něm...
Celý článek

Čeští umělci

Ludvík Kuba

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (16. dubna 1863, Poděbrady – 30. listopadu 1956, Praha)   Ludvík Kuba - český malíř, spisovatel a folklorista, cestovatel a hudebník, bývá označován jako poslední impresionista     - 16.4. 1863 Ludvík Kuba narozen...
Celý článek

František Kupka

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (22. září 1871 v Opočně - 24.června 1957 v Puteaux) Jeden z nejvýznamějších českých malířů, autor světového významu jehož dílo se nachází ve světových galeriích, New York, Paříž, Vídeň. Představitel a jeden ze zakladatelů...
Celý článek

Jakub Schikaneder

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); ( 27.února 1855 v Praze - 15. listopadu 1924 v Praze) významný český malíř. Pocházel z rodiny celního úředníka, byl umělecky velmi nadaný, rodinné zázemí, i když mírně nuzné, mu však poskytlo možnost studia. Toto pochopení...
Celý článek