Velký zájem o Zrzavého, Toyen jen za vyvolávací cenu

Středeční večerní aukce, kterou pořádala  1.Art Consulting Brno-Praha spolu s Adolf Loos Apartment and Gallery Prague, měla hned několika taháků, které přilákaly do Topičova salonu v Praze velký počet sběratelů. 

Jedním z taháků byly dva obrazy nejprodávanější autorky současnosti malířky Toyen. Ačkoliv vyvolávací cena obrazu "Geometrická kompozice" byla 11,5 mil Kč a možná dávala tušit, že se strhne v sále velký zájem, opak byl pravdou. O obraz projevil zájem jen jeden zájemce a proto zůstalo jen u vyvolávací ceny. Obraz z roku 1926 se tak neprotlačil do TOP 10 nejdražších obrazů vydražených v tuzemsku. Nicméně "Geometrická kompozice" je v letošním roce zatím nejdražším obrazem.Jan Zrzavý - Ověnčená hlava (Panna Marie)

Druhý obraz Toyen "Brázda v zrcadla" se také prodal pouze za vyvolávací cenu 6,5 mil Kč.

Aukce nabízela, ale i další osvědčená jména Špála, Štýrský, Filla, Procházka, Čapek, Tichý...obrazy těchto autorů našly své kupce, avšak prodejní ceny nijak zásadně nepřevyšovaly ty vyvolávací. Vyjímkou byl jen posledně jmenovaný František Tichý, jehož "Klaun s mandolínou" se vydražil za dvojnásobek vyvolávací ceny. Kupec si odnesl obraz za 400 tis Kč.

Asi největším překvapením byl velký zájem o dva obrazy Jana Zrzavého. Romanticky laděné obrazy znázorňující Pannu Marii resp. Archanděla Gabriela začínaly na stejných vyvolávacích cenách 1,1 mil Kč, aby se po velkém boji vydražily za 3,95 mil Kč resp. 2,75 mil Kč.

Z celkového počtu 50 položek se vydražilo nakonec 33 obrazů v hodnotě více jak 45 mil Kč.

 

Březnové aukce však nekončí, již v neděli se můžeme těšit na další dražbu. Tentokráte v režii aukčního domu Meisnner&Neumann., která se bude konat v kongresovém sále hotelu Intercontinental v Pařížské ul.

 

Diskusní téma: Velký zájem o Zrzavého, Toyen jen za vyvolávací cenu

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Čeští umělci

Ludvík Kuba

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (16. dubna 1863, Poděbrady – 30. listopadu 1956, Praha)   Ludvík Kuba - český malíř, spisovatel a folklorista, cestovatel a hudebník, bývá označován jako poslední impresionista     - 16.4. 1863 Ludvík Kuba narozen...
Celý článek

František Kupka

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (22. září 1871 v Opočně - 24.června 1957 v Puteaux) Jeden z nejvýznamějších českých malířů, autor světového významu jehož dílo se nachází ve světových galeriích, New York, Paříž, Vídeň. Představitel a jeden ze zakladatelů...
Celý článek

Jakub Schikaneder

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); ( 27.února 1855 v Praze - 15. listopadu 1924 v Praze) významný český malíř. Pocházel z rodiny celního úředníka, byl umělecky velmi nadaný, rodinné zázemí, i když mírně nuzné, mu však poskytlo možnost studia. Toto pochopení...
Celý článek