Březen plný aukcí, Toyen, Filla, Špála či Štýrský

Milovníci umění a především investoři mají v březnu pré. V tomto měsíci totiž pořádají hned 3 nejvýznamější aukční domy své dražby výtvarného umění. Pojďme se podívat co pro nás tedy připravily.

Vlastimil Beneš - Torcello

 

Již o tomto víkendu v sobotu 12.3. pořádá aukční dům a prodejní galerie Dorotheum svou dražbu. 

 

Ačkoliv aukční katalog neobsahuje na první pohled tak lákavá a žádaná jména jakými jsou v poslední době asi nejprodávanější umělci Špála, Toyen, Štýrský nebo Kupka, na druhou stranu Dorotheum vsadilo na méně známé autory a také na současníky. K mání tak budou nejen autoři z první poloviny 20.století, ale i mladší autoři. Katalog obsahuje 437 položek výtvarného umění a starožitností. Nejdražší položku tvoří obraz Georgese Rouaulta "Muž s přilbou", který je v aukci za vyvolávací cenu 437.000 Kč. Tento francouzský představitel fauvismu a expresionismu je ceněn především v zahraničí, kde se jeho obrazy draží za miliony dolarů. Od tohot obrazu si slibuje hodně i samotné Dorotheum, kterí předvídá zájemce i ze zahraničí a tak částka zřejmě vyšplhá hodně nad vyvolávací cenu. Mezi dalšími draženými autory najdeme Vlastimila Beneše či Jana Zrzavého. Z mladších autorů pak např. Michaela Rittsteina nebo Jiřího Načeradského. 

 

1.Art Consulting Brno-Praha svou dražbu připravilo na 23.3., v Topičově salonu na Národní třídě v Praze.Emil Filla - Zátiší s ovocem a mandolínou 1.Art Consulting Brno-Praha ve spolupráci s Adolf Loos Apartment and Gallery Prague nabízí výrazně atraktivnější jména. Aukční katalog sice obsahuje "jen" 50 položek, ale jedná se povětšinou o velice známé a investory vyhledávané autory, a tak pokud si uděláte cestu na tuto dražbu uvidíte obrazy takových mistrů Emil Filla, Toyen, Václav Špála, Mikuláš Medek, Jan Zrzavý, Jindřich Štýrský, Josef Čapek, Antonín Procházka..Nejdražší položkou, na kterou budou jistě směřovat oči všech zúčastněných je obraz malířky Toyen "Geometrická kompozice", která je v katalogu nabízena za vyvolávací cenu 11,5 mil Kč. Její druhý obraz v aukci s názvem "Brázda v zrcadle" se nabízí za 6,5 mil Kč. O obrazy Toyen je posledních několik let velký zájem, připomeňme, že v loňském roce se její obraz "Zbytek noci"  vydražil za více jak 15 mil Kč a obraz "Cirque Conrado" za více jak 11 mil Kč. Dá se tedy očekávat, že i následující aukce potvrdí, že Toyen patří mezi investory nejvyhledávanější a nejprodávanější autorku.

Dalším top autorem, o který bude jistě zájem je Emil Filla, který je v aukci zastoupen hned dvěma obrazy. První z nich obraz "Zátiší s nádobami, banánem a knihou" z roku 1927,  je v aukci za vyvolávací cenu 2,4 mil Kč. Druhý obraz a druhé Fillovo zátiší "Zátiší s ovocem a mandolínou"  je za 3,7 mil Kč. 

V aukci také uvidíme dílo česko-amerického výtvarníka a grafika Ladislava Sutnara, jehož nádherná "Černovlasá Venuše", která se bohužel nevydražila v lednu letošního roku Galerii Pictura. Sutnar má v březnové aukci obraz "Venuše", s vyvolávací cenou 1,05 mil Kč.

Jan Zrzavý - Profil (Archanděl Gabriel)

Dlouho jsme neviděli v aukcích žádné dílo významného českého autora Jana Zrzavého. Nyní se v aukci objevují hned dva jeho obrazy - netradičně oba dva obrzy jsou portréty, každý pak za vyvolávací cenu 1,1 mil Kč. 

Aukce je nabita zvučnými jmény a kvalitními obrazy. Ti, kdož si najdou cestu do Topičova salónu budou svědky jistě atraktivní a dramatické aukce. Pro ty, kteří se na aukci nechystají, mohu pak doporučit shlédnout nabízená díla na předaukční výstavě, která se koná od 14.3. tamtéž.

 

Poslední březnovou aukcí je pak dražba aukčního domu Meisnner&Neumann, která se uskuteční 27.března. O této připravované aukci vás budeme ještě podrobněji informovat.

 

 

Dražba výtvarného umění a starožitností

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Čeští umělci

Ludvík Kuba

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (16. dubna 1863, Poděbrady – 30. listopadu 1956, Praha)   Ludvík Kuba - český malíř, spisovatel a folklorista, cestovatel a hudebník, bývá označován jako poslední impresionista     - 16.4. 1863 Ludvík Kuba narozen...
Celý článek

František Kupka

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (22. září 1871 v Opočně - 24.června 1957 v Puteaux) Jeden z nejvýznamějších českých malířů, autor světového významu jehož dílo se nachází ve světových galeriích, New York, Paříž, Vídeň. Představitel a jeden ze zakladatelů...
Celý článek

Jakub Schikaneder

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); ( 27.února 1855 v Praze - 15. listopadu 1924 v Praze) významný český malíř. Pocházel z rodiny celního úředníka, byl umělecky velmi nadaný, rodinné zázemí, i když mírně nuzné, mu však poskytlo možnost studia. Toto pochopení...
Celý článek